12.03. - Промоција књиге „СИСАРИ ПАРКА ПРИРОДЕ ЦИЦЕЉ И ОКРУЖЕЊА“
Промоција књиге „СИСАРИ ПАРКА ПРИРОДЕ ЦИЦЕЉ И ОКРУЖЕЊА“ аутора Дејана Радошевића и Његоша Тупеше.
Промоција књиге је одржана 12.03.2024. године у ЈУ Народна библиотека „Бранко Ћопић“ у Чајничу.
Књига презентује фауну сисара подручја Парка природе „Цицељ“и општине Чајниче, са освртом на дјеловање и утицај човјека на животну средину тог подручја кроз историју и рецентни период. Повод за настанак књиге су истраживања сисара проведена од стране Низоземског удружења за проучавање сисара. Публикација је писана највећим дијелом двојезично (српски и енглески) и једним дијелом на низоземском језику и намијењена је првенствено стручној, али и широј јавности. По први пут приказани су резултати свеобухватних истраживања сисара за једно од заштићених подручја у Републици Српској. Издавач је Републички завод за заштиту културно-историјског и приодног насљеђа, са сједиштем у Бањој Луци.
Низоземско удружење за проучавање сисара (Zoogdier vereniging Nijmegen), у сарадњи с Удружењем грађана „Еко центар“ Чајниче и уз подршку Републичког завода за заштиту културно-историјског и природног насљеђа, провело је истраживања сисара Парка природе „Цицељ“ и ширег окружења општине Чајниче. Том приликом регистровано је укупно 49 врста сисара, што чини више од 50 одсто укупно регистрованих врста сисара у Босни и Херцеговини. Куриозитет проведених истраживања представља први потврђени налаз врсте слијепог миша (Myotis alcathoe), строго заштићене и још увијек недовољно познате врсте. Осим богатог састава фауне сисара, општина Чајниче одликује се и другим драгоцјеним природним и културно-историјским насљеђем, попут цркве посвећене Успенију Пресвете Богородице у чијем комплексу се чува Чајничко јеванђеље, рукописна књига из 14. вијека и Синан бегове џамије саграђене 1570. године.
Панорама Чајниче и Парк природе Цицељ Вилина буква, Чајниче
Од природних вриједности треба споменути „чаробну шуму вилине букве“ у којој букве расту са негативним хелиотропизмом, дајући карактеристичан повијен облик стабала и грана. Вилине букве представљају ботаничку посебност и ријеткост на Балканском полуострву. Значајну површину од готово 65 хектара на Вијогору заузима ендемит Подриња, добро очувана састојина Панчићеве оморике, у страној литератури назване и српска оморика.
Парк природе „Цицељ“ проглашен је Одлуком Владе Републике Српске 2018. године. Љепоте и посебности Цицеља препознате су још давне 1969. године, када је Завод за заштиту споменика културе СР БиХ подручје прогласио резерватом природних предјела.
Одлуком Владе Републике Српске, управљач Парк природе „Цицељ“ је ЈПШ „Шуме Републике Српске“, односно ШГ „Вучевица“ Чајниче.