21.03. - МЕЂУНАРОДНИ ДАН ШУМА

„Шуме и одржива производња и потрошња“  овогодишња је тема Међународног дана шума. Одрживо управљање шумама и њихово коришћење су кључни за борбу против климатских промјена и те доприносе просперитету и благостању садашњих и будућих генерација.  Генерална скупштина Уједињених нација прогласила је 21. март Међународним даном шума, како би  подигла свијест о значају свих врста шума и важности очувања шумских екосистема. Због своје природне и разнолике структуре, као и значајне природне регенерације, код нас шуме представљају кључни ресурс за даљи развој привреде и друштва.

svjeskidansuma21.03.2022sume

Процјена је да 1,6 милијарди људи користи шуме за дио својих средстава за живот, као што су храна, склониште, енергија и приход. Милиони, укључујући људе у градовима, зависе од шумских ресурса због потребе за чистим ваздухом и чистом водом.

Шуме покривају једну трећину Земљине копнене масе, обављајући виталне функције широм свијета. Биолошки најразноврснији екосистеми на копну, шуме су станиште за више од 80% копнених врста животиња, биљака и инсеката.

Шуме доприносе равнотежи кисеоника, угљен диоксида у ваздуху, штите ријечна подручја и изворе вода и представљају биолошки најразноврсније екосистеме на копну. Шума дjелује и као баријера за поплавне воде, док дрвеће спрјечава ерозију тла, смањујући седимент који иде у ријеке и повећавајући апсорпцију воде у земљу. 

Међутим, оне су данас угрожене на глобалном нивоу због климатских промјена, пожара, промјена режима вода, штетних инсеката и других биљних болести, загађења ваздуха, тла и вода, као и због глобалног недовољно контролисаног процеса сјече шума. Према подацима УН-а, годишње нестаје 13 милиона хектара шума у свијету чиме се за 12-20% повећава емисија стакленичких гасова, чиме се убрзава настанак климатских промјена.

Треба посебно истаћи да су шумски пожари једна од највећих опасности за шуме, а чега смо свједоци у протекле двије деценије. Поред тога што  представљају опасност по живот човјека, иза себе остављају пустош и тло којем су потребне године да се опорави. У већини случајева  узрок пожара је човјек.

Управо због те чињенице, а када сви знамо колики је  значај и какве користи нам пружа шума и шумско земљиште, сваки појединац и цјелокупна друштвена заједница треба да преузму одговорност за одрживу производњу и потрошњу производа шума, те за  њихово очување.

 

Нови документи

28. Mar 24
ЈАВНИ КОНКУРС - пријем радника у радни однос на одређено вријеме 'ИРПЦ' 28.03.
28. Mar 24
Одлука о прихватању понуде за набавку услуга израде стручног мишљења, урбанистичко техничких услова и ревизије главног пројекта за шумски камионски пут (шкп одјел 36-45) за потребе ШГ 'Лисина' 28.03.
26. Mar 24
Катастар шума и шумског земљишта у Републици Српској 2023.године
26. Mar 24
Одлука о избору најповољније понуде за набавку ресторанских услуга за потребе ШГ 'Борја' 25.03.
22. Mar 24
Одлука о прихватању понуде за набавку услуге одржавања тримера и косилице за траву за потребе ШГ 'Лисина' 22.03
22. Mar 24
Поништење дијела поступка набавке услуге заштите на раду, ЛОТ 4 - периодични преглед димљачног канала у управној згради за потребе ШГ 'Лисина' 22.03.
22. Mar 24
33 План набавки радова у шумарству за 2024.годину ШГ 'Рудо'
20. Mar 24
Одлука о избору најповољније понуде за набавку услуга одржавања и прања возила за потребе ШГ 'Милићи' 20.03.
20. Mar 24
14 План набавки радова у шумарству за 2024.годину ШГ 'Приједор' 19.03.
20. Mar 24
Поништење поступка набавке хране и пића за потребе ШГ 'Борја' 19.03.