
У Дирекцији ЈПШ „Шуме Републике Српске“ а.д. Соколац данас је одржан састанак Управе Јавног предузећа са представницима Јединствене удружене синдикалне организације у ЈПШ „Шуме Републике Српске“ и Синдиката запослених у ЈПШ „Шуме Републике Српске“, којем су присуствовали и директори појединих шумских газдинстава.
Састанак је одржан ради разматрања актуелне ситуације са посебним освртом на положај запослених, измирење обавеза по основу плата и доприноса, функционисање информационог система, организацију рада у организационим дијеловима, као и друга питања од значаја за стабилност пословања.
Током разговора истакнуто је да се предузимају активности на стабилизацији пословања и редовном измирењу обавеза према запосленима, те да је неопходно наставити са мјерама које ће обезбиједити континуитет производње и остваривање прихода. Наглашено је да на пословање утичу и објективне околности, укључујући стање на тржишту, услове рада на терену, као и организационе изазове у појединим организационим дијеловима, због чега ће у наредном периоду бити извршена детаљна анализа рада свих шумских газдинстава и предложене одговарајуће мјере.
Разговарано је и о функционисању информационог система, при чему је констатовано да је систем у великој мјери имплементиран, да већина модула функционише, те да се наставља рад на доради апликативних рјешења, посебно у дијелу који се односи на рад на терену, како би се обезбиједила његова пуна примјена у свим организационим дијеловима.
У погледу продаје шумских дрвних сортимената истакнуто је да се предузимају мјере на унапређењу финансијске дисциплине, укључујући измјене услова плаћања и већи проценат продаје шдс путем лицитације, уз поштовање обавеза према дрвопрерађивачима са подручја локалних заједница одакле сортименти потичу и важећих прописа. Такође, појашњено је да не постоји намјера продаје непокретности Јавног предузећа, већ могућност продаје застарјеле и неупотребљиве механизације.
Истакнуто је да значајна издвајања по основу законских обавеза, као и укупне финансијске обавезе Јавног предузећа, утичу на пословање, те да је неопходно предузимати мјере које ће обезбиједити дугорочну стабилност самог Предуећа.
Везано за смањење броја радника уз стимулативне оптремнине, наглашено је да ће се споразумни престанак радног односа закључивати у складу са Правилником, те да ће се средства за ове намјене обезбјеђивати у складу са финансијским могућностима.
Током састанка разматрани су и поједини приједлози који се односе на измјене законских рјешења и организацију Јавног предузећа, те је констатовано да се ради о питањима која не зависе искључиво од Управе, већ и од надлежних институција.
Учесници састанка су се сагласили да су интереси запослених на првом мјесту и Управи Предузећа и синдикалним организацијама, те да је неопходно наставити дијалог и сарадњу како би се сва отворена питања рјешавала у заједничком интересу. Истакнуто је да су синдикалне организације увијек добродошле на разговор и да је свака добронамјерна критика усмјерена ка унапређењу рада Предузећа.
На састанку је закључено да је неопходно спровести реформске активности у циљу јачања пословања и очувања стабилности ЈПШ „Шуме Републике Српске“ а. д. Соколац.

У Бањалуци су данас данас потписани протоколи о испоруци огревног дрвета за 2026. годину између ЈПШ „Шуме Републике Српске“ а.д. Соколац, Борачке организације Републике Српске, Удружења пензионера Републике Српске, Републичке организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Републике Српске и Савеза организација и удружења ратних војних инвалида Републике Српске.
Протоколе су потписали министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Анђелка Кузмић, министар рада и борачко-инвалидске заштите Радан Остојић, в.д. директора ЈПШ „Шуме Републике Српске“ а.д. Соколац Блашко Каурин, као и представници организација и удружења.
Предмет проткола је обезбјеђење испоруке огревног дрвета члановима организација и удружења, под повољнијим условима, уз могућност плаћања у шест рата, при чему су гарант наплате општинска, односно градска удружења.
Ова пракса представља континуирану подршку социјално осјетљивим категоријама становништва. У протеклим годинама евидентан је раст количина испорученог огревног дрвета кроз овај вид сарадње. Тако је у 2025. години испоручено 29.400 м³ огревног дрвета за око 5.200 корисника, што чини око 5% укупне реализације огревног дрвета у 2025. години.
Испорука огревног дрвета у 2026. години вршиће се у складу са појединачним уговорима које ће закључивати организационе јединице – шумска газдинства са надлежним организацијама и удружењима, а по важећем Цјеновнику ЈПШ „Шуме Републике Српске“ а.д. Соколац.
27.01.2026. – Јавни конкурс за коришћење осталих шумских производа у шуми и на шумском земљишту у власништву Републике Српске
Јавни конкурс – линк за преузимање
16.04.2025. – Јавни конкурс за коришћење осталих шумских производа у шуми и на шумском земљишту у власништву Републике Српске
Јавни конкурс – линк за преузимање
11.04.2025. – Јавни конкурс за додјелу студентских стипендија за академску 2024/2025. годину редовним студентима факултета смјера шумарство I циклуса студија
Јавни конкурс – линк за преузимање
Образац за пријаву на јавни конкурс – линк за преузимање
29.01.2025. – Јавни конкурс за коришћење осталих шумских производа у шуми и на шумском земљишту у власништву Републике Српске можете преузети на доњем линку.
Јавни конкурс – линк за преузимање
12.07.2024. – Јавни конкурс за коришћење осталих шумских производа у шуми и на шумском земљишту у власништву Републике Српске можете преузети на доњем линку.
Јавни конкурс – линк за преузимање
02.02.2024. – Јавни конкурс за коришћење осталих шумских производа у шуми и на шумском земљишту у власништву Републике Српске можете преузети на доњем линку.
Јавни конкурс – линк за преузимање
15.07.2023. – Јавни конкурс за коришћење осталих шумских производа у шуми и на шумском земљишту у власништву Републике Српске можете преузети на доњем линку.
Јавни конкурс – линк за преузимање
16.02.2023. – Јавни конкурс за коришћење осталих шумских производа у шуми и на шумском земљишту у власништву Републике Српске можете преузети на доњем линку.
Јавни конкурс – линк за преузимање

Чланови Управе ЈПШ „Шуме Републике Српске“ а.д. Соколац, на челу са в.д. директором Блашком Каурином, одржали су радни састанак са представницима Савеза синдиката Републике Српске, посвећен питањима од значаја за запослене и даље функционисање Јавног предузећа.
Намјера свих је да се унаприједе услови рада, ојача социјални дијалог и очува стабилност система. Иако су и у ранијем периоду обје стране сагласне да су радници и њихова права приоритет, обавеза свих је успјешно пословање Јавног предузећа.
Истакнуто је да је Управа увијек отворена за разговоре у вези са питањима од интереса за раднике, те да партнерски однос са Синдикатом представља основ за благовремено и ефикасно рјешавање свих проблема важних за запослене и пословање Јавног предузећа.

Јавно предузеће шумарства „Шуме Републике Српске“ а.д. Соколац обиљежило је крсну славу – Светог Великомученика Димитрија – Митровдан.
Након ломљења славског колача у Цркви Светог пророка Илије у Сокоцу, свечаност је настављена у просторијама Дирекције Предузећа у Сокоцу, уз присуство руководства, радника и гостију.
Вршилац дужности директора, Блашко Каурин, честитао је славу запосленима, сарадницима и свим вјерницима који прослављају Митровдан.
„Желим свима личну и породичну срећу. Нека нам Свети Димитрије буде заштитник и помоћник да заједничким преданим радом и залагањем остваримо све циљеве у Предузећу,“ поручио је Каурин.
Он је додао да се у протеклој години интензивно радило на унапређењу пословања, са циљем постизања бољих резултата и обезбјеђивања стабилног развоја Предузећа.
Слава Светог Великомученика Димитрија – Митровдан представља подсјећање на духовне и моралне вриједности које подстичу слогу, посвећеност и истрајност у заједничком раду и напретку.
Поштованим колегама, сарадницима и свим грађанима који данас славе честитамо славу – Светог Великомученика Димитрија – Митровдан!
Нека овај празник донесе мир, здравље, срећу и слогу у ваше домове, а свима нама снагу и истрајност у послу који радимо на добробит читавог друштва.
Свим радницима Јавног предузећа, као и свим вјерницима који данас прослављају своју крсну славу, желимо да је проведу у срећи, радости и здрављу.
Срећна слава!
У име ЈПШ „Шуме Републике Српске“ а.д. Соколац,
в.д. директора Блашко Каурин

На полигону хотела „Орјент“ у Чајничу данас је свечано отворено седмо по реду такмичење сјекача моториста, које организују Јавно предузеће „Шуме Републике Српске“ а.д. Соколац и Шумско газдинство „Вучевица“ Чајниче.
Такмичење је отворио в.д. директора ЈПШ „Шуме Републике Српске“ Блашко Каурин, приликом ког је поздравио учеснике и истакао значај овог догађаја за промоцију стручности, безбједности и угледа шумарске струке.
„Ово такмичење није само надметање у вјештини и брзини – оно показује нашу стручност, посвећеност и одговорност у раду. Желим вам да покажете своје најбоље вјештине, да будете брзи, прецизни и најважније, безбједни. Нека побиједи најбољи, али сви заједно покажимо колико је важан наш рад и шумарство за привреду Републике Српске“, рекао је в.д. директора обраћајући се такмичарима.
Овогодишње такмичење донијело је новину — све дисциплине се први пут изводе на полигону, однсоно дисциплина обарање стабала умјесто у шуми, биће извођена на полигону, а што омогућава већи степен контроле и безбједности. Посебан допринос квалитету такмичења дали су стручни судије из ЈП „Србијашуме“, који посједују велико искуство у организацији оваквих догађаја.
У надметању учествују такмичари из шест шумских газдинстава:
„Вучевица“ Чајниче, „Панос“ Вишеград, „Романија“ Соколац, „Сјемећ“ Рогатица, „Височник“ Хан Пијесак и „Маглић“ Фоча, а сваку екипу представљају по три сјекача који ће се током два дана такмичити у пет дисциплина: обарање стабала, прецизно пререзивање, комбиновано пререзивање, замјена водилице и крeсaње грана.
Такмичење сјекача моториста има не само спортски и ревијални, већ и професионални и едукативни карактер, јер промовише стручност и безбједност на раду, размјену искустава међу шумарским стручњацима, као и усавршавање техника рада моторном пилом под надзором искусних судија и инструктора.
Поред подстицаја такмичарском духу, овај догађај афирмише шумарство као одговорну и стратешки важну грану привреде у Републици Српској.
Побједнички тим и најуспјешнији појединци биће награђени признањима и симболичним наградама, а сви заинтересовани позвани су да присуствују такмичењу и подрже најбоље сјекаче.

У Бањалуци је данас одржан завршни састанак након спроведене редовне контроле усаглашености газдовања шумама са FSC стандардима, а коју су извршили представници акредитационог тијела SGS Словачка.
Током састанка чланови тима за надзор Милан Тот, Милан Стојковић и Александар Баранац изнијели су своја запажања и препоруке за даље унапређење система управљања. Испред Јавног предузећа састанку су присуствовали чланови Управе на челу са в.д. директора Блашком Каурином, као и сарадници задужени за процес цертификације у Предузећу.
Редовни надзор је обухватио провјеру примјене принципа и критеријума FSC стандарда у свим организационим јединицама Јавног предузећа, са посебним нагласком на одговорно и одрживо кориштење шума, заштиту животне средине, социјалну одговорност, безбједност на раду и праћење поријекла дрвних сортимената кроз систем ланаца надзора.
Представници SGS Словачка током контроле извршили су увид у документацију, провели теренске провјере и обавили разговоре са запосленима и представницима локалних заједница. Контрола је протекла у складу са утврђеним планом, без уочених већих неправилности. Дате су одређене препоруке за унапређење рада које ће Предузеће провести у наредном периоду, у циљу додатног јачања усаглашености са захтјевима FSC стандарда.
Овом контролом потврђена је континуирана посвећеност ЈПШ „Шуме Републике Српске“ а.д. Соколац принципима одговорног и одрживог управљања шумским ресурсима, очувању природних добара и транспарентном пословању.
В.д. директора ЈПШ „Шуме Републике Српске“ Блашко Каурин истакао је да ова контрола потврђује нашу посвећеност одговорном и одрживом управљању шумским ресурсима, очувању природних добара и транспарентном пословању. Јавно предузеће наставиће да ради професионално и одговорно, а све су складу са захтјевима одрживог кориштења шума и шумског земљишта. На овај начин, Предузеће потврђује висок ниво професионализма и одговорности, те оправдава повјерење које има као носилац овог цертификата.
По завршетку састанка, в.д. директора уручио је члановима тима пригодне поклоне.

ЈПШ „Шуме Републике Српске“ а.д. Соколац и ове године учествује на Међународном сајму пољопривреде, лова и риболова „Интерагро 2025“, који се одржава у Бијељини. Као и ранијих година, представљена је понуда ловишта чији је корисник Јавно предузеће.
Овај Сајам је прилика да буду промовисани начини очувања одрживог и рационалног кориштења шумских ресурса, као и дивљачи, унапређење развоја ловства, као и сјеменско-расадничке производње. Поред тога, на овај начин се жели подићи свијест о значају очувања природе и биодиверзитета.
Сајам је отворио предсједник Владе Републике Српске Саво Минић, а пристунима су се обратили и ресорни министар Анђелка Кузмић као и организатори.
В.д. директора Јавног предузећа Блашко Каурин, истакао је да су сајмови прилика за компаније да се успоставе нови пословни контакти, повећа обим спољнотрговинске размјене, отворе нова тржишта и процијени конкуренција.
Међународни сајам пољопривреде, лова и риболова „ИНТЕРАГРО 2025“ траје од 18. до 20. септембра у Бијељини.
Позивамо све посјетиоце да у току трајања сајма посјете наш изложбени простор.

В.д. директора ЈПШ „Шуме Републике Српске“ Блашко Каурин састао се са новоизабраним предсједником Савеза синдиката Републике Српске. Отворено је неколико тема везано за унапређење положаја радника, али и договорен је званичан састанак представника синдиката и Управе JП.
„Досадашња сарадња са Савезом синдиката била је на задовољавајућем нивоу, али ми желимо да унаприједимо наше ставове у интересу сваког запосленог радника“, истакао је в.д. директора Каурин.
Радници заслужују сва права проистекла из колективног уговора, а са руководством синдиката разговарано је о заједничком дјеловању, свако са свог аспекта, а у интересу радника, поручио је Каурин.
Званичан састанак делегације Савеза синдиката Републике Српске и Управе планиран је у наредном периоду.