LAT

Успјешно реализоване радионице пројект менаџмента у шумарству

У организацији Шумарског факултета Универзитета у Бањој Луци, на Сокоцу и у Гозни су 22.и 23.5, као и 26. и 27.5, одржане двије дводневне радионице у оквиру пројекта „Развој и примјена програма едукације за пројект менаџмент у сектору шумарства Републике Српске“.

Циљ пројекта је јачање капацитета стручног кадра у шумарству Републике Српске за идентификацију, припрему и реализацију пројектних активности, како домаћих тако и међународних донатора.

Радионице су биле намијењене представницима ЈПШ „Шуме Републике Српске“ а.д. Соколац и ресора шумарства и ловства Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске. Пројектни менаџер је проф. др Драган Чомић, а у реализацији су учествовали и МА Срђан Билић и студент Алекса Сеизовић испред Шумарског факултета, те мр Славиша Опачић из ЈПШ „Шуме Републике Српске“ а.д. Соколац.

Први дан био је посвећен теоријском уводу у основе управљања пројектним циклусом (Project Cycle Management – PCM) и примјени логичког оквира у планирању пројектних активности. Учесници су се упознали са корацима од идентификације проблема до дефинисања циљева, израде пројектног приједлога, креирања буџета и идентификације извора финансирања. Посебан нагласак стављен је на значај тимске комуникације и сарадње.

Други дан је започео резимеом претходних тема, с фокусом на планирање, праћење и евалуацију пројеката. Услиједио је практични рад у тимовима, гдје су учесници кроз конкретне задатке радили на:

      1. Анализи проблема и постављању циљева – кориштена је метода „дрво проблема и дрво циљева“ којом су учесници мапирали изазове из праксе и претварали их у оствариве циљеве;

      2. Изради пројектног приједлога и буџета – учесници су самостално припремали и презентовали пројектне приједлоге, који су потом заједнички евалуирани и дискутовани.

На крају обуке, свим учесницима су уручени сертификати о успјешном похађању радионица.

Захвалност

Захваљујемо се свим учесницима на активном учешћу, а посебну захвалност упућујемо колегама из дирекције ЈПШ „Шуме Републике Српске“ а.д. Соколац, као и из Шумских газдинстава „Романија“ Соколац и „Бања Лука“ Бања Лука на пруженој подршци у организацији.

Радови на пошумљавању у шумским газдинствима „Романија“, „Мајевица“ и „Сјемећ“

ШГ „РОМАНИЈА“ СОКОЛАЦ

На подручју ШГ „Романија“ Соколац у току су радови на пошумљавању на сљедећим локалитетима: РЈ Каљина, 152 „Каљина – Биоштица“ 1.500 садница смрче на површини од 1,50 ха;  РЈ Студена Гора, 43 „Романија – Гласинац“ 12.500 садница бијелог бора на површини од 5,00 ха;  РЈ Соколац, 72 „Романија – Гласинац“ 6.250 садница црног бора и 16.250 садница бијелог бора на површини од 9,00 ха; ШУ Источни Стари Град 60 „Вогошћа – Булози“, 3.750 садница црног  бора и 3.750 садница смрче на површини од 3,00 ха. До сада, засађено је око 40.000 садница, завршетак радова планиран је за крај маја

ШГ „МАЈЕВИЦА“ ЛОПАРЕ

ШГ „Мајевица“ Лопаре је извршило пошумљавање у прољећном периоду 2025. године на рејону Брусница у одјелу 88/01 ПЈ „Мајевица-Јабланичка Ријека“ у склопу просте репродукције, на површини од 3,64 хектара. Посађено је 9100 садница храста китњака.

Такође, у сарадњи са дјечјим вртићем „Чика Јова Змај“ из Бијељине, у склопу сарадње угостили смо око 90 малишана из старијих вртићких група и са њима извршили пошумљавање садница храста лужњака и дивљег ораха у одјелу 10/14 ПЈ“Семберије“. Том приликом је свако дијете засадило садницу и означило исту својим именом, а све у склопу подизања свијести дјеце о значају.

ШГ „СЈЕМЕЋ“ РОГАТИЦА

У ШГ „Сјемећ“ Рогатица, у прољећном дијелу пошумљавања, радници су изводили радове у одјелу 28, који припада реону Месићи, у оквиру радне јединице „Доња Прача“. У наведеном одјелу планирана је садња укупно 580 садница букве и 65 садница племенитих лишћара, на површини од 0,43 хектара. Поред тога, у одјелу 19 одсјек, који такође припада реону Месићи, извршено је попуњавање гдје је засађено 550 садница букве на површини од 0,36 хектара.

У одјелу 205 одсјек, који припада реону Козићи ПЈ „Ракитница“ предвиђена садња укупно 45 садница букве и племенитих лишћара на површини од 0,03 хектара.

 У осталим организационим дијеловима радови у прољећном дијелу су у завршној фази, сходно временским условима и стању на терену. Током прољећне сезоне, у већини организационих дијелова планирано је извођење радова пошумљавања, а с циљем обнове шумских површина, повећања шумског фонда и очувања природних ресурса. Ове активности представљају  важан допринос очувању и унапређењу шумa и шумског земљишта, те одрживом газдовању шумама.

В.д. директора обишао и ШГ „Оштрељ-Дринић“ Дринић

В.д. директора ЈПШ „Шуме Републике Српске“ Блашко Каурин присутвовао је колегијуму ШГ „Оштрељ-Дринић“, а истом је на позив в.д. директора присуствовао и начелник општине Дринић Драго Ковачевић.

У току сједнице, в.д.директора је изразио незадовољство резултатима овог организационог дијела Јавног предузећа, као и радном дисциплином. 

„Не прате производњу, ни зацртане планове, плате касне. У газдинству углавном ради локално становништво. Шумарство је готово једина фирма у којој 190 запослених обезбјеђује егзистенцију својим породицама, док од укупног буџета општине Дринић 50 одсто су приходи од ренте шумарства. Одговорност свих тиме је већа“, истакао је в.д. директора.

Рекао је и да забрине, али исто тако и охрабрује чињеница што Газдинство нема објективних препрека за боље пословање.

„То значи да све зависи од запослених, њихове одговорности и домаћинског пословања. Дали су обећање да ће се сви потрудити да већ сутра крену бржим темпом како би се резултати могли вид‌јети у наредних 20 дана“, нагласио је в.д. директора.

Увјерен је да ће уз одговоран рад радника и домаћинско руковођење, ово Газдинство успјети достићи очекивану динамику производње и позитивне  резултате.

В.д. директора Јавног предузећа у посјети ШГ „Рибник“ Рибник

Вршилац дужности директора ЈПШ „Шуме Републике Српске“ Блашко Каурин боравио је у радној посјети ШГ „Рибник“ и одржао састанак са руководством Газдинства и представницима Синдикалне организације.

„Прије два мјесеца у газдинству Рибник именован је нови директор, односно трећи већ уназад годину дана, газдинство није у најбољем положају, нема задовољавајућу производњу, а временске неприлике као фактор који је утицао на то, није оправдање“ истакао је в.д. директора током састанка.

У току састанка, Синдикална организација изнијела је захтјеве који се односе на побољшање статуса запослених.

„Договор је постигнут, приједлози синдиката су оправдани и биће испуњени“ истакао је в.д. директора. Разговарано је о повећању радне дисциплине, извршењу динамичког плана производње, који у овом тренутку заостаје, а што је одговорност свих.

На крају је закључено да ће поново у другој половини јуна бити одржан састанак како би видјели да ли има резултата сходно договореном данас. Уколико не буде помака, услиједиће прерасподјела посла и реорганизација Газдинства у којем је запослено преко 200 радника.

„Општина Рибник и газдинство имају привилегију и богатство у смислу квалитетне шуме. Увјерен сам да ће руководство Шумског газдинства исказати спремност и до наредног састанка консолидовати производњу и пословање, те да ће поново бити једно од најбољих газдинства за шта имају све предиспозиције“ поручио је в.д. директора Јавног предузећа.

Састанак предсједника Владе Републике Српске и руководства ЈПШ „Шуме Републике Српске“

Састанку, који је данас одржан у Бања Луци, су присуствовали предсједник Владе Републике Српске Радован Вишковић, ресорни министар Саво Минић, министар унутрашњих послова Синиша Каран, предсједник Надзорног одбора Биљана Марковић, чланови Управе Јавног предузећа на челу са в.д. директора Блашком Каурином, представници Инспектората и дрвопрерађивача. Главна тема разговора била је анализа и план мјера за побољшање стања у Јавном предузећу.

Премијер Вишковић је нагласио да је пред руководством „Шума Републике Српске“ изазован задатак да унаприједи пословање Предузећа, али и да помогне сектору прераде дрвета да одржи пословну активност у сложеним условима које диктира тренутни тренд пада цијена и смањене тражње на страним тржиштима.

Истакнуто је да ће посебан фокус у наредном периоду бити на контролним механизмима како би се финансијски стабилизовало Јавно предузеће, али прије свега, како би се очувао сектор прераде дрвета, који по свом обиму и степену извозног потенцијала представља економско подручје од великог значаја за Републику Српску.

23.05. – Радна посјета Шумском газдинству „Приједор“ Приједор

В.д. директора ЈПШ „Шуме Републике Српске“ Блашко Каурин, са сарадницима састао се са в.д. директора ШГ „Приједор“ Сашом Бурсаћ и присуствовао сједници Колегијума овог шумског газдинства.

Приликом састанка в.д. директора Јавног предузећа рекао је да је задовољан оствареним резултатима Газдинства у прва четири мјесеца ове године, посебно, имајући у виду да су у овом периоду остварени приходи већи од планираних, а расходи смањени.

У току сједнице Колегијума, в.д. директора је информисан и да ШГ „Приједор“ успјешно измирује све обавезе према радницима, али и добављачима.

„Овакво одговорно понашање руководиоца, али и радника ШГ „Приједор“ за похвалу је и примјер другима“ – оцјенио је в.д. директора.

Напоменуо је на остварење добрих резултате, нису могле да омету ни прошлогодишње велике временске непогоде, чије посљедице још увијек сумирају и санирају на подручју Газдинства.

„Штете, чија је досадашња процјена 1,3 милиона КМ, нису обесхрабриле вриједне раднике ШГ „Приједор“, као ни руководство“ – истакао је в.д. директора Јавног предузећа организацију, али и преданост раду руководства газдинства.

Додао је да оно што, такође, доприноси добрим резултатима, свакако је добра међусобна комуникација са Управом Предузећа.

22.05. – В.д. директора Јавног предузећа у ШГ „Градишка“ Градишка

Вршилац дужности директора ЈП „Шуме Републике Српске“ Блашко Каурин боравио је у ШГ „Градишка“ Градишка приликом којег је одржана сједница Колегијума са руководством Газдинства на чијем челу је Томислав Ковачевић.

У току Колегијума, констатовано је да и поред свих неприлика и непогода које су у протеклом периоду задесиле подручје Газдинства, извршава се производно-финансијски план, као и процес производње.

Након што су временске непогоде оштетиле путеве и није било могуће прићи појединим одјелима овог Газдинства, Предузеће је ангажовало властиту механизацију како би сви шумски путеви били стављени у функцију, констатовано је на сједници.

„Очекујем од руководства ШГ Градишка да у наредном периоду производња и отпрема буду значајно повећани, а да запослени радници имају што бољи статус. Не треба да гледамо уназад и прошлу годину током које је исказано негативно пословање на што није утицао људски фактор. Гледамо испред себе и зацртани циљеви морају бити остварени, а то је позитивно пословање уз континуитет улагања у Газдинство, побољшање радног амбијента и статуса радника, рекао је в.д. директора.

У разговору са руководством,  истакао да није задовољан динамиком извођења радова на реконструкцији и доградњи управне зграде овог Газдинства.

„Досадашњом динамиком извођења радова нисам задовољан, разговарао сам и са извођачем и мислим да смо постигли договор да се динамика радова убрза, како би радници ШГ „Градишка“ добили нове просторије за рад у којима ће радни услови бити значајно побољшани. Инсистираћу и заложићу се да све буде завршено у текућој години“, истакао је в.д. директора.

Потписан Споразум о цијени рада за запослене у ЈПШ „Шуме Републике Српске“ а.д. Соколац

Вршилац дужности директора ЈПШ „Шуме Републике Српске“ Блашко Каурин и  предсједници Синдиката запослених у ЈПШ „Шуме Републике Српске“ Александар Копривица и Јединствене удружене синдикалне организације у ЈПШ „Шуме Републике Српске“  Бранка Зековић потписали су Споразум о висини цијене рада за запослене у Јавном предузећу.

Споразумом је усаглашено да ће цијена рада са досадашњих  175 КМ бити повећана на 200 КМ за пуно радно вријеме и учинак. Такође, Споразумом су обавезани сви организациони дијелови Јавног предузећа који су по периодичном и годишњем извјештају исказали губитак у пословању, да у складу са одредбама Колективног уговора и програмима  производно-финансијске консолидације изврше умањење цијене рада,  до момента консолидације.

„Потписивањем овог Споразума, сидникалне организације и Управа Јавног предузећа су још једном потврдили да су партнери и добри сарадници у заштити радничких права. Радници треба да су на првом мјесту, јер задовољан радник је вриједан радник. Данашње потписивање овог Споразума потврда да се дијалогом долази до жељених резултата“, истакао је в.д. директора по завршетку састанка. 

Приоритет заштита шума од штетних инсеката

У ЈПШ „Шуме Републике Српске“ одржан је састанак в.д. директора, и в.д. извршних директора и формиране радне групе коју чине представници Јавног предузећа, Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде и Шумарског факултета у Бања Луци.

На састанку, којем су присуствовали и руководиоци шумских газдинстава из западног дијела Републике Српске, разговарано је о провођењу мјера заштите шуме од поткорњака.

Република Српска значајно је ослоњена на шумске ресурсе и све у складу са препоруком струке мора бити предузето, како поткорњаци не би оставили трајну штету, истакнуто је након данашњег састанка. Акциони планови за унапређење мјера заштита шума, који ће се проводити у шумским газдинствима која су највише захваћена градацијом поткорњака, биће смјернице за поступање.

Радна група у протеклом периоду обишла је угрожене дијелове шума, те приступила изради плана за заштиту. Поткорњаци су врста инсеката који се великом брзином размножавау и представљају велики проблем на терену.

Успјешан састанак Управе Јавног предузећа и Штрајкачког одбора ШГ „Оштрељ-Дринић“

На одржаном састанку Управе Јавног предузећа Шуме Републике Српске и Штрајкачког одбора ШГ „Оштрељ-Дринић“ постигнут је договор о превазилажењу одређених проблема, те наредним корацима заједничког рада и дјеловања, након чега је истакнуто да нема потребе за ступање у штрајк који је био најављен за 14. мај.

Управа Јавног предузећа, директор и Шумско газдинство имају заједнички циљ – постизање што веће производње и пласмана производа на тржиште, што ће радницима осигурати примања, и у наредном периоду то ће бити фокус дјеловања свих страна. Интерес је економска одрживост ШГ „Оштрљ-Дринић“, што је основни предуслов за наредне кораке.

Како је наведено током разговора од пословања газдинства зависи локална заједница, па самим тим одговорност запослених у Дринићу додатно је већа. Радници су на првом мјесту, разговором и договором постигнути су одређени резултати, истакнуто је након данашњег састанка, и договорено, да ће убудуће све нејасноће, уколико их буде, заједно рјешавати.